Elazığ Aileleri+

DÖLEK (ÇAKMAKKAYA) MURAT HAN


 23.11.2010 21:28:18   742 kez okundu.

DÖLEK (ÇAKMAKKAYA) MURAT HAN

DÖLEK (ÇAKMAKKAYA)  MURAT HAN

 

Alacakaya İlçesinin 6 km. kadar kuzeyine düşen han, Dölek Çayının kenarına kurulmuştur. Baltaşı-Eğil arasında seyreden kervanlar için yapılmıştır. Hanın kitabesi olmadığı için halk arasında bilinen şekliyle 4. Murat zamanında yapıldığı rivayet edilir. Zaten Harput bölgesinde mevcut diğer iki hanın da Bağdat seferi sırasında yapıldığı bilinir. Hal böyle olunca bu hanın da 4. Murat tarafından yaptırıldığı kuvvetle muhtemeldir. 

  Buradan geçen yol güzergâhı, Kralkızı Barajı içinde kalmıştır. Han 107 ada 1 parsel olarak tapulanmıştır.

Kışlık olarak yapılan han, iki ayrı üniteden oluşur. Birinci ünite yola paralel olarak yapılan üç odalı bir mekândır. 5x4 m. ebadında olan odalar, dikdörtgen şeklinde olup içten kapılarla birbirlerine açılır. Ortadaki odayı dışa bağlayan iki kapı bulunur. Birinci kapının genişliği 2 m. ikinci kapının genişliği ise yaklaşık bir metredir. Kapı kenarları ve üzeri sal taşlardan oluşur. Yuvarlak kemerli orta odanın kuzey ve güney duvarlarında bulunan kapılar, diğer odalara açılır. Penceresi veya mazgalı olmayan bu odalar, eşya koymak ve yolcu yatma yeri olduğu anlaşılır.

Şu an için kapıların kesme taşları alınmış olduğu gibi kuzey oda tamamen yıkılmıştır. Güney odanın da hem tavanında hem de duvarında büyük yıkıntılar mevcuttur. İç sıvası veya iç mimarisi, tamamen yok olmuştur. 3 m. kadar yükselen duvarların üzerinde; sal taşlarla yapılan beşik tonoz, hala binaya çatı görevi yapmaya devam etmektedir.

İkinci ünite de penceresiz ve oldukça büyüktür. Güneye bakan giriş kapısından barınağa girilir. Birinci ünitenin 3 m. kadar içerisinden başlayan ikinci ünite; biri yan, üçü dik olmak üzere dört beşik tonozlu geniş bir mekândan oluşur. Yaklaşık 12x11m. ebadında olan bu kısmın yan duran beşik tonozlu girişi, 11x4 m. kadar olup hanın güney cephesini oluşturur. Bu bölümün orta kısmında açılan kapı ile diğer üç dik tonozlu bölüme geçilir. İkişer taş sütunla oluşan kemerler, esas barınak olan 12x11 metrelik ana mekânı oluşturur.

Kemerleri oluşturan kesme taşlar ile iç sıva yok olduğu için; duvarların,  tonozların, sütun ve kemerlerin içindeki şekilsiz sal taşlar olduğu gibi görülür.

Bu kısmın kuzeybatısındaki son sütun, kemer ve tonozu ile birlikte yıkılmıştır. Sadece kapının olduğu duvarın bir kısmında kesme taşlar kalabilmiştir. Kalan diğer yerlerde ise kesme taşlar alınmıştır.

Hanın batısındaki temel kalıntılarına bakılırsa 80-100 m2’lik bina temelleri, yapının yardımcı birimleri olarak inşa edilmiştir. Hanın kuzeyinde de aynı kalıntıların olduğunu, köylülerden duyduk. Şu an için bahsi geçen yer, basket sahası olarak çimentolanmıştır.

Hanın çeşmesi de bu basket sahasının doğusunda ve yolun kenarındadır. Dam birkaç yerden yıkılmış olmasına rağmen toprakla doludur. Oldukça yere gömülü olan hanın yanına gidince ihtişamı görülebilir.

Bina harap ve metruktür.  

 

YUKARI FIRATTA TARİHİ ESERLER                             Lütfi PARLAK

 


Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 466   Son 1 Hafta : 466   Son 1 Ay : 31051   Son 12 Ay: 1607553